6клас урок №12 Населення світу



6клас урок №12 Населення світу
А що ми знаємо про нашу Землю?

Прийом «Зацікав»
-Для космонавта серед зірок і сузір’їв – вона планета.
-         Для геолога – твердиня, що зберігає газ, нафту, руду…
-         Для моряка - вона берег .
-         Для хлібороба земля – це те, у що він вкладає свою працю і любов і від якої чекає плідного врожаю.
-         Для солдата – вона образ Батьківщини, яку він захищає, та сила, яка живить його!
-         Для кожного з нас – вона рідний дім, стежка до хати, рідне село чи місто.
Пізнавати Землю це пізнавати самого себе.


 Кожен з нас, кожен член нашої родини спілкуються рідною мовою, кожен народ має свою історію, кожна держава має свою культуру і ментальність. А всі ми діти планети Земля.

I.                  Вивчення нового матеріалу 
Чисельність населення — сукупність усіх людей на Землі. Вона змінювалась у різні часи і нині не залишається сталою. Впродовж більшої частини історії людства приріст населення планети був невисоким. Так, на початку першого тисячоліття чисельність населення становила 230 млн. осіб, а в кінці - 305 млн. осіб. На рубежі XVIII-XIX століть чисельність населення світу почала наближатись до першого мільярда. До цієї цифри людство ішло багато тисячоліть.
У XX столітті кількість людей на Землі збільшувалась небаченими до того темпами . В 1927 році землян стає 2 млрд, а в 1960 році - 3 млрд. Лише через 14 років (у 1974 р.) на планеті мешкало уже 4 млрд осіб, а в 1987 році - 5 млрд. На кінець XX століття чисельність населення Землі перевищила 6 млрд осіб. Отже, менше ніж за 40 років населення земної кулі подвоїлось.
Нині чисельність населення планети зростає швидше, ніж б’ється серце людини, яке робить приблизно 38 млн ударів за рік. Наприклад, за 1995 рік на Землі з’явилося 100 млн осіб. Це найбільший приріст за всю історію людства. За прогнозами ООН, до 2050 року населення планети збільшиться як мінімум до 7,5 млрд, а максимум - до 11 млрд мешканців . До речі, приріст чисельності населення у різних місцях неоднаковий. Його левова частка припадає на країни Азії, Африки і Південної Америки, де за традицією сім’ї мають велику кількість дітей. А в країнах Північної Америки і Європи сім’ї зазвичай малодітні, тому тут і кількість населення збільшується повільно.
 Графік вростання чисельності населення
Чисельність населення завжди можна назвати лише приблизно. Адже люди постійно народжуються і вмирають. Підрахунки ж щодо цього здійснюються тільки під час перепису населення. А такі переписи у більшості країн (як і в Україні) проводять лише через кожні 10 років.
Останні переписи свідчать, що незабаром стрімке зростання
чисельності населення припиниться. Так, швидке зменшення приросту населення вже зареєстровано у країнах Східної Європи — Білорусі, Болгарії, Молдові, Росії, Румунії та ін.
«Вікно» в Україну
Сумні цифри. На 1 січня 2004 року в Україні проживало 47,7 млн осіб. За останні 10 років чисельність населення України скоротилася більш як на 4,8 млн осіб.  У 2018 році  вУкраїні проживало 42 млн.  Відповідно до прогнозу ООН, чисельність населення України в недалекому майбутньому може ще зменшитися: у 2020 році - до 40 млн, а в 2050 році - до 25 млн осіб.
Наука стверджує
Наше коріння в... Африці. Не так давно стара гіпотеза походження первісної людини з африканських глибин підтвердилася завдяки новим дослідженням. Вони засвідчують: корені людства слід шукати на південь від пустелі Сахари. На думку дослідників, людина, схожа на сучасну, виникла в Екваторіальній Африці і саме звідти 52 тис. років тому розселилася по всій земній кулі.
Розміщення населення — розподілення населення по території Землі. Значною мірою воно залежить від природних умов. А оскільки такі умови неоднакові на планеті, то й населення розміщене вкрай нерівномірно. До того ж велике значення мають історія заселення території і рівень розвитку господарства та ін.
  Густота населення світу
Зважаючи на це, не всі області земної кулі сприятливі для життя людини. Так, лише на 7 % площі суходолу проживає 70 % населення світу, а 37 % території взагалі не заселені.
Густота населення - кількість людей, що проживає на 1 км2. Це головний показник розміщення людей на планеті. Найгустіше заселені території давнього землеробства - долина Нілу, Велика Китайська рівнина, Індо - Гангська низовина та ін. Тут сприятливі природні умови, тому густота населення перевищує 300 осіб на 1 км2. Водночас у полярних і тропічних пустелях, де вкрай суворий клімат і обмежені умови для ведення господарства, густота населення менше як 1 людина на 1 км2 Найбільш населеною частиною світу є Європа, найменше - Австралія.
  « Всі люди на землі – від сходу до заходу,від півночі до півдня –складають єдину групу;(вони )відрізняються за трьома основними ознаками: поведінка, зовнішність і мова.»                     
Людські раси — групи людей, що мають певні спільні зовнішні ознаки. Зовнішні ознаки, якими одна група людей відрізняється від іншої, називають расовими ознаками. До них належать різний колір шкіри, волосся, очей, форма голови та ін.
Расові ознаки не є випадковими й утворилися дуже давно внаслідок заселення людиною різних географічних зон Землі. Так, у мешканців найжаркіших областей земної кулі з часом з’явилися пристосування, що захищали організм від перегрівання сонячними променями. Вони мають шкіру темного кольору, густе і кучеряве волосся, потовщені губи й широко відкриті ніздрі . Усе це ознаки представників негроїдної (екваторіальної) раси.
 Рис3 Представники негроїдної (1), європеоїдної (2), монголоїдної (3) рас
Мешканці холодніших країн належать до європеоїдної раси . Вони мають світлу шкіру, м’яке волосся різного кольору. Вузький ніс обмежує вдихання холодного повітря. Ці пристосування давали більше шансів вижити і розселитися по Європі, на значній території якої клімат характеризується значною хмарністю і відносно меншою кількістю тепла.
У представників монголоїдної раси жовтуватий колір шкіри, чорне пряме волосся . Вони мають вузький розріз очей, оскільки здавна мешкали на відкритих просторах із сильними вітрами і пиловими бурями.
Із зростанням чисельності населення Землі народи різних рас дедалі більше і тісніше спілкувалися між собою. Тому з’явилися змішані раси.
Людські раси досліджував  М. М. Миклухо-Маклай.
Наука стверджує
Чим густіший ліс, тим нижчі його мешканці. Природні умови вплинули й на ріст деяких народів. Так, народи відкритих жарких місцевостей дуже високі на зріст. У долині Нілу їхній зріст у середньому становить 182 см. Водночас народи, що мешкають у темряві тропічного лісу, загалом малорослі. Так, пігмеї - жителі екваторіальних лісів Центральної Африки - зазвичай виростають лише до 142 см. Чим північніше, тим світліше. Зовнішні ознаки представників європеоїдної раси змінюються залежно від регіону. На півночі європейці ясноокі, мають світлішу шкіру і часто русяве та біле волосся. На півдні, навпаки, дуже поширені смагляві європейці з темного кольору очима й переважно темним волоссям.
Підсумок уроку:
Характерні ознаки:
а) європеоїдної раси;
б) негроїдної раси;
в) монголоїдної раси;
г) австралоїдної раси;
А – смаглий колір шкіри, вузькі очі, пряме чорне волосся;
Б – темний колір шкіри, широкий ніс, товсті губи, кучеряве волосся;
В – світла шкіра, чорне або русяве волосся, правильні риси обличчя;
Г – темний колір шкіри, волосся і очей, широкий і дещо приплюснутий ніс;
ПРЕЗЕНТАЦІЯ
Домашнє завдання:
-прочитати відповідний параграф у підручнику
-дізнатися з Інтернету скільки людей проживає зараз у світі.
ТЕСТУВАННЯ:

Тестове завдання активне
Завдання необхідно виконати до  30 квітня 17:00 
Код доступу 113270
 використайте цей код,
відкривши посилання
join.naurok.ua

                                                            

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Шановні шестикласники! Розпочинаємо дистанційне  навчання. Нижче посилання на блог з теоретичним матеріалом, практичними завданнями, тестам...